beyin.gen.tr
beyin

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar | iletişim

Beyin Metastazı

Beyin metastazı, beyin dışarısındaki doku ve organlarda ortaya çıkan kanserli hücrelerin beyin dokusuna yayılması ve beyinde tümör oluşturması anlamına gelmektedir. Bu şekildeki tümörlere sekonder yani ikincil tümör adı verilmektedir. Beyinde rastlanılan tümörlerin çoğunluğu beyin metastazı sonucunda oluşmuştur. Kanser hastalarında ölümlerin en sık karşılaşılan sebeplerinden birisi beyin metastazlarıdır. 

Beyin Metastazı Nasıl Oluşur?

Kanserli hücreler kan dolaşımı aracılığıyla beyne ulaşmaktadır. Beyine ulaşan kanserli hücreler, burada bir veya birden fazla tümöre sebep olabilirler. Vücudun herhangi bir kısmında bulunan tümörden kopan kanserli hücreler kan ya da lenf sistemine girerler. Bu yol ile uğradıkları ilk durak akciğerlerdir. Akciğer sonrasında farklı organlara da kan veya lenfler yolu ile dağılabilirler. Vücut bağışıklık sistemi dolaşım halindeki bu kanser hücrelerini yok etmeye çalışır ancak kanserli hücrelerin sayısı çok fazla ise bağışıklık sistemi bunlara daha fazla direnemeyecek duruma gelir.

Akciğerlerdeki kan iletimi direkt olarak beyne devrolduğundan dolayı akciğer kanserlerinin beyin metastazı yapma riski oldukça yüksektir. Ayrıca akciğer kanserinin beyin metastazı yapması fazlasıyla hızlıdır. Hatta bazen öyle hızlı olabilir ki, akciğer kanseri teşhisinden önce beyin metastazı teşhisi koyulmaktadır.

Beyin Metastazı En Fazla Hangi Kanserlerde Ortaya Çıkar?

Vücut üzerindeki her türlü kanser beyin metastazı yapmaktadır. Ancak akciğer, göğüs, böbrek, melanoma ve kalın bağırsak kanserleri en sık beyin metastazına neden olan kanser çeşitleridir. Böbrek ve göğüs kanserleri genellikle beyin içerisinde tek tür tümöre neden olmaktadır. Ancak akciğer, kalın bağırsak ve melanoma kanserleri ise birden fazla sayıda tümöre neden olmaktadırlar. 

Beyin metastazlarının yaklaşık %60 kadarı akciğer kanseri kaynaklıdır. Göğüs kanserlerinin ise yaklaşık %25 kadarı beyin metastazına neden olmaktadır. Beyin metastazlarının yaklaşık %15 kadarında ise birincil tümörün merkezi tespit edilememektedir. Bu gibi durumlarda genellikle birincil kanser hücresi oluştuktan sonra, kan dolaşımına kanserli hücreyi bırakır ve daha sonrasında bağışıklık sistemi tarafından yok edilmiştir. Ancak buna rağmen kanserli hücreler beyin metastazı yapmaya devam edebilir.

Beyin Metastazları Belirtileri Nelerdir?

Beyin metastazının yerleştiği bölgeye bağlı olarak farklı belirtiler görülmektedir. Metastaz yapan kanserin asıl merkezinin belirtilerine ayrıca beyin metastazı belirtileri de eklenmektedir. Beyin metastazı belirtileri şunlardır:

 • Kafa içi basıncının artışı: Beyin metastazı olan hastaların çoğunda, kafa içerisinde büyüyen kitlenin artışına bağlı olarak kafa içi basıncı artmaktadır. Kafa içi basıncının artması sonucunda kusmalar, baş ağrıları ve bilinç bozuklukları görülmektedir.
 • Baş ağrısı: Beyin metastazı bulunan hastaların yarısından fazlasında görülen ilk belirti baş ağrısıdır.
  Beyin Metastazı

   
 • Kusma: Kusmalar genellikle baş ağrısıyla birlikte görülmektedir. Yetişkin hastalardan çok, çocuklarda görülmektedir. Çocuklarda görülen kusmalar o kadar şiddetlidir ki, bu gibi durumlara "fışkırma" tipi kusma adı verilmektedir. 
 • Bilinç bulanıklıkları: Beyin metastazı olan hastaların, hastalık dönemlerinin bir döneminde bilinç bulanıklıkları yaşanmaktadır. Bu gibi bilinç bulanıklıkları hafif bir kişilik bozukluğu da olabilir, kalıcı hasarlar bırakabilecek bir koma da olabilir.
 • Havale: Beyin metastazı bulunan hastaların %35 kadarında epilepsiye benzeyen havale ve nöbetler görülebilmektedir. Bu havaleler 45 yaş üzeri hastalarda daha sık meydana gelmektedir.
Beyin Metastazı Tanısı Nasıl Koyulmaktadır?

Detaylı bir nörolojik muayenenin sonrasında yapılacak olan CT veya MRI görüntüleme sistemleri ile beyin içerisinde yer eden tümörler tespit edilebilmektedir. CT ve MRI görüntülemeleri sırasında tümörlerin daha iyi görüntülenebilmesi için damar içerisine kontrast madde uygulanması gerekebilir. Yapılacak bu görüntülemeler ile tümörün bulunduğu yer, büyüklüğü, sayısı ve bir ihtimalde tipi hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir. 

Ancak kesin beyin metastaz tanısı sadece alınan bir dokunun mikroskop altında incelenmesi yolu ile koyulabilmektedir. Doku alma işlemi cerrahi operasyon veya biyopsi esnasında alınabilmektedir. Alınan bu doku parçası, patoloji uzmanı tarafından incelenir. Beyin metastazı tanısı eğer birincil kanser merkezi bulunmadan konulmuş ise, birincil kanserli hücreyi bulabilmek amacıyla gerekli olan testler yapılır.

Beyin Metastazı Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Beyin metastazı tedavisi genellikle kişiye özel bir tedavi planı hazırlanmaktadır. Primer kanser merkezi bulunur, kişinin genel sağlık durumu incelenir, metastatik tümörün tipi ve sayısına göre tedavi planı uygulanır. 
 • Destekleyici Tedavi: Kişinin semptomlarının giderilmesini amaçlayan tedavi biçimidir. Bu tedavi esasında kullanılan ilaçlar genellikle ağrı kesiciler, fenitoin ve steroidlerdir.
 • Kemoterapi: Beyin metastazlarının tedavisinde çoğunlukla kemoterapi kullanılmamaktadır. Ancak son zamanlarda yapılan bazı araştırmalara göre bazı kanserli hücreler kemoterapiye karşı hassastır. Yani kemoterapi bu tümörlere karşı fayda sağlamaktadır.
 • Cerrahi Tedaviler: Cerrahi tedavi yöntemleri bazı beyin metastazlarında tedavi yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Cerrahi işlemler sırasında hem beyin metastazı tanısının kesinliği kontrol edilmiş olur, hemde kanserli hücre beyinden çıkarılır.
 • Radyoterapi: Radyoterapiler genellikle yeni teşhis koyulmuş olan küçük hücreli kanser metastazların tedavisinde ve kanserli hücrelerin beyin metastazı oluşturmasını engellemede kullanılmaktadır. Ayrıca bir diğer kullanım şekli ise beyin metastazlarında oluşan belirtilerin yok edilmesidir

Yayınlanma Tarihi : 07.10.2016 13:11:54

Beyin Metastazı Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Beyin Metastazı"

hasan karakus

m.hocam benim eşim melonom hastası beyine metans yaptı ne yapa bilirim yataktan kalkamıyor bilinç yok

2017-10-20

Kullanıcı oyu: 4,5
Diğer () yorumu göster

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bebeklerde Beyin Gelişimi

Bebeklerde beyin gelişimi, için en önemli faktör kalıtsallık, beslenme, oyuncak ve uyku düzenidir. Bir bebek dünyaya geldiğinde beyni bir yetişkinin beyninin yaklaşık % 25’i kadardır. Zamanla geliştirilmeye müsaittir.Bebeklerd...

Beyin Gelişimi

Beyin Gelişimi, gelişimi anne karnından başlar doğumdan 0-3 yaş arası %80 gelişirken ilerleyen dönemlerde beyindeki gelişim %20 lik kısımdır. Bu nedenledir ki 0-3 yaş beyin gelişimi çok önemlidir. Beyin gelişimini tek yönlü incele...

Beyin Felci Belirtileri

Beyin Felci Belirtileri, Şiddetli baş ağrısı, kol veya bacaklarda uyuşukluk, mide bulantısı kusma gibi birçok belirtisi bulunan beyin felci, beyin damarlarından birinde meydana gelen tıkanma sonucu damara kan gidememesi veya aşırı...

Çocuğun Beyin Gelişimi

Çocuğun Beyin Gelişimi: Zeka ile beyin arasında çok yakın bir ilişki vardır. Zekanın beyinde yer aldığı kabul edilir. Çocuğun beyin gelişiminde 3 önemli dönem olduğu kabul edilir.Doğumdan önce kalıtımsal, annenin ruh sağlığı ve an...

Beyin Ve Sinir Cerrahisi

Beyin ve sinir cerrahisi, Tıp biliminde beyin ve sinir cerrahisi; nörocerrahi ya da nöroşirürji merkezi ve periferik sinir sistemi bozukluğu gibi hastalıkların mekanik müdahale yoluyla tedavisini yapan cerrahi uzmanlık dalıdır.B...

Beyin Amaliyatı

Beyin Ameliyatı farklı sebepler için yapılmaktadır. Bazen beyinde bir damar tıkanıklığı bazen beyinde meydana gelen tümörler bu ameliyatların en önemli sebepleridir. Çok önemli ve hayati açıdan riski olan ameliyatlar sırasında kal...

Beyin Gücü Nasıl Kullanılır

Beyin Gücü Nasıl Kullanılır, Beyin kafatası içerisinde ki en büyük olan sinirsel duygularü ve fiziksel işleveri kontrol altına alan organdır. Beyinin yapısında ise milyarlarca sinir hücreleri bulunmaktadır.Hem duygularımızdan soru...

Beyin Tümörü Ameliyatı

Beyin tümörü ameliyatı, kafatası içerisinde büyüyerek beyin üzerine baskı yapması ve kafa içi  basıncın artmasına bağlı belirtiler gösterdiği zaman ameliyat söz konusu olabilir. Tümörler ameliyatla alınabileceği gibi ışınlada alın...

Beyin Kanseri Belirtileri

Beyin Kanseri Belirtileri, Beyin kanseri genellikle vücudun herhangi bir yerinde başlar ve beyne iletilirler. Genellikle 9 yaş altı ve 55 yaş üstü kişilerde daha sık görülen beyin kanserlerine beyaz ırkta ve erkelerde daha çok ras...

Beyin İltihabı Belirtileri

Beyin iltihabı belirtileri, halk arasında beyin iltihabı olarak bilinen hastalık tıpta ''ensefalit'' olarak tanımlanmaktadır. Zehir, virüs ve bakterilerin neden olduğu hastalık lenf ve kan yolu ile beyne ulaşır. Ulaştığı yere yerl...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

beyin, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Temmuz - 2018