beyin.gen.tr
beyin

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar | iletişim

Beyin Tümörü

Beyin tümörü, beyinde oluşan tümörler birincil ve ikincil olmak üzere ikiye ayrılır. Birincil tümörler tıp dilinde ''primary'' ikincil tümörler ise ''secondary'' olarak tanımlanır. Birincil beyin tümörleri, kötü huylu yani habis ve kanserli ya da kanserli olmayan iyi huylu tümörlerdir. İkincil beyin tümörleri ise vücudun her hangi bir bölgesinde meydana gelen kanser hücrelerinin beyne sıçraması ile ortaya çıkar. Beyin tümörü her yaş ve her cinste ortaya çıkabilen bir sorundur ve tümörün neden dolayı ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. Tümör ile alakalı belirtiler ise tümörün boyutu, hangi bölümde ortaya çıktığı gibi etkenlere bağlı olarak değişim gösterebilir. Beyin tümörü nedeniyle ortaya çıkabilecek en yaygın belirtiler baş ağrısı, kol ve bacaklarda hissizlik, hafıza problemleri ve denge sorunları olarak sıralanabilir.

Beyin Tümörü Çeşit Ve Evreleri

Normal bir şekilde işleyen, yaşlanan ve işlevini kaybeden beyin ölerek yerini yeni hücrelere bırakır. Bazı durumlarda bu işleyiş bozularak gerekmediği halde yeni hücreler üremeye başlar. Bu durumu ölmesi gereken hücreler canlılığını korur. Fazla olarak açığa çıka hücreler zamanla birikir ve yeni bir doku oluşturarak beyin tümörüne yol açar. Birincil beyin tümörü olarak adlandırılan bu hücreler bazen kötü huylu bazen ise iyi huylu olarak oluşum gösterebilir. Kötü huylu olmayan tümörler de kanser riski olmasa da bazı vakalarda hayati risk oluşturabilir.

İyi Huylu Beyin Tümörleri: İyi huylu beyin tümörlerinin beyinde belirgin bir sınırı vardır ve beyin çevresinde bulunan hücrelere yayılma eğilimi göstermez. Cerrahi operasyon ile tümör alınabilir. Çok nadir durumlarda nüksetme olasılığı vardır. Kansere yol açma eğilimi olmasa da belli bir boyuta ulaştığında çevre dokulara baskı uygulayarak ciddi problemlere neden olabilir. Ayrıca iyi huylu tümör olsa da zaman içinde kötü huylu yani kanserli bir tümör oluşturma ihtimali vardır.

Kötü Huylu Beyin Tümörü: Kötü huylu beyin tümörleri iyi huylu tümörlere nazaran daha hızlı büyüyerek çevre dokulara kadar ulaşabilir. Ayrıca kanser hücreleri tümörden uzaklaşarak beyinde farklı bölge ve omuriliğe kadar ulaşabilir.

Beyin Tümörü Dereceleri

Beyin tümörü evreleri tümöre yol açan doku görünümüne göre belirlenir.

1. Derece Beyin Tümörleri: 1. derecede beyin tümörü genellikle iyi huyludur. Yapı olarak beyin hücresinin yapısı ile hemen hemen aynıdır. 1. Derece beyin tümörleri oldukça ağır büyür.

2. Derece Beyin Tümörleri: 2. Derece beyin tümörleri iyi huylu değildir. 2. Derece beyin tümörü hücreleri normal beyin hücreleri ile pek benzer değildir.

3. Derece Beyin Hücreleri: Kötü huylu bir beyin tümörüdür ve beyin hücrelerinin yapısı ile pek alakası yoktur.

Beyin Tümörü

Oldukça hızlı büyür.

4. Derece Beyin Hücreleri: İyi huylu olmayan tümör hücreleri yapısının normal beyin hücresi yapısı ile her hangi bir alakası yoktur. Oldukça hızlı büyüme eğilimleri vardır.

Beyin Tümörü Belirtileri

Beyin tümöründe ortaya çıkan belirtiler, tümörün büyüklüğü, bulunduğu alan ve hücre tipine göre farklılık gösterir. Tümör beyne baskıya ve sinirlere zarar vermeye başladığında ortaya çıkmaya başlar. Ayrıca beyin sıvısının işleyişi oluşan tümör nedeniyle bozularak bazı belirtiler de ortaya çıkabilir.

Beyin Tümöründe En Sık örülen Belirtiler

Baş Ağrısı: Baş ağrısı beyin tümörü belirtileri arasında yer almaktadır. Ancak baş ağrısı daha birçok farklı nedenden dolayı da ortaya çıkabileceğinden dikkatli olunmalıdır. Beyin tümörü nedeniyle oluşum gösteren baş ağrıları daha çok sabahları ve oldukça şiddetli yaşanır. Baş ağrısı uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir. Daha önce baş ağrısı problemleri olmayan ancak ciddi anlamda baş ağrısına maruz kalan kişiler beraberinde mide bulantısı ve kusma yaşıyorsa mutlaka doktora başvurmalıdır.

Sabahları daha çok açığa çıkan baş ağrısı öğleye doğru hafiflemeye başlar. Tümör beyne baskı uyguladıkça baş ağrısı yoğunlaşır. Öksürmek, eğilmek gibi eylemler ile beraber ağrı şiddetini arttırır.

Mide Bulantısı: Beyin tümörü nedeniyle oluşan mide bulantısı tıpkı baş ağrısı gibi sabahları daha çok açığa çıkar. Mide bulantısına eşlik eden kusma ve hıçkırık görülebilir.

Uyuşukluk: Uyuşukluk hissi beyin tümörünün büyüdüğü ve belli bir boyuta ulaştığı zaman başlar. Tümör büyüdükçe beyinde kafatası içinde bulunan dokulara baskı uygular. Bu baskı sonucu uyuşukluk açığa çıkar.

Görme Ve Konuşma Bozukluğu: Beyin tümörü görme ve konuşma bozukluklarına yol açabilir. Net görememe, çift görme, nesneleri dalgalı görme belirtiler arasında yer alır. Ayrıca konuşmada güçlük çekme ve konuşulanları anlamama gibi belirtiler de oluşabilir.

Titreme: Beyin tümörü nedeniyle özellikle el, kol ve bacaklarda titreme görülebilir. Bazen titremeler tüm vücutta etkili olarak hastada anlık bilinç kaybına yol açabilir.

Beyin Tümöründe Tedavi

Beyin tümöründe tedavi seçeneği olarak genellikle cerrahi yöntem uygulanır. Fakat bazı vakalar için cerrahi imkansız olabilir. Eğer operasyon nedeni ile hastada hayati bir tehlike oluşacaksa tümör alınmaz. Bu durumlarda kemoterapi ve radyoterapi seçeneği kullanılır. Ancak bu seçenekler etkili seçenekler değildir. Bu tedaviler hastanın yaşam kalitesini arttırarak ömrü bir süre uzatmaktan başka bir işe yaramaz.

Yayınlanma Tarihi : 08.07.2015 14:26:14

Beyin Tümörü Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Beyin Tümörü"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bebeklerde Beyin Gelişimi

Bebeklerde beyin gelişimi, için en önemli faktör kalıtsallık, beslenme, oyuncak ve uyku düzenidir. Bir bebek dünyaya geldiğinde beyni bir yetişkinin beyninin yaklaşık % 25’i kadardır. Zamanla geliştirilmeye müsaittir.Bebeklerd...

Beyin Gelişimi

Beyin Gelişimi, gelişimi anne karnından başlar doğumdan 0-3 yaş arası %80 gelişirken ilerleyen dönemlerde beyindeki gelişim %20 lik kısımdır. Bu nedenledir ki 0-3 yaş beyin gelişimi çok önemlidir. Beyin gelişimini tek yönlü incele...

Beyin Felci Belirtileri

Beyin Felci Belirtileri, Şiddetli baş ağrısı, kol veya bacaklarda uyuşukluk, mide bulantısı kusma gibi birçok belirtisi bulunan beyin felci, beyin damarlarından birinde meydana gelen tıkanma sonucu damara kan gidememesi veya aşırı...

Çocuğun Beyin Gelişimi

Çocuğun Beyin Gelişimi: Zeka ile beyin arasında çok yakın bir ilişki vardır. Zekanın beyinde yer aldığı kabul edilir. Çocuğun beyin gelişiminde 3 önemli dönem olduğu kabul edilir.Doğumdan önce kalıtımsal, annenin ruh sağlığı ve an...

Beyin Ve Sinir Cerrahisi

Beyin ve sinir cerrahisi, Tıp biliminde beyin ve sinir cerrahisi; nörocerrahi ya da nöroşirürji merkezi ve periferik sinir sistemi bozukluğu gibi hastalıkların mekanik müdahale yoluyla tedavisini yapan cerrahi uzmanlık dalıdır.B...

Beyin Amaliyatı

Beyin Ameliyatı farklı sebepler için yapılmaktadır. Bazen beyinde bir damar tıkanıklığı bazen beyinde meydana gelen tümörler bu ameliyatların en önemli sebepleridir. Çok önemli ve hayati açıdan riski olan ameliyatlar sırasında kal...

Beyin Gücü Nasıl Kullanılır

Beyin Gücü Nasıl Kullanılır, Beyin kafatası içerisinde ki en büyük olan sinirsel duygularü ve fiziksel işleveri kontrol altına alan organdır. Beyinin yapısında ise milyarlarca sinir hücreleri bulunmaktadır.Hem duygularımızdan soru...

Beyin Tümörü Ameliyatı

Beyin tümörü ameliyatı, kafatası içerisinde büyüyerek beyin üzerine baskı yapması ve kafa içi  basıncın artmasına bağlı belirtiler gösterdiği zaman ameliyat söz konusu olabilir. Tümörler ameliyatla alınabileceği gibi ışınlada alın...

Beyin Kanseri Belirtileri

Beyin Kanseri Belirtileri, Beyin kanseri genellikle vücudun herhangi bir yerinde başlar ve beyne iletilirler. Genellikle 9 yaş altı ve 55 yaş üstü kişilerde daha sık görülen beyin kanserlerine beyaz ırkta ve erkelerde daha çok ras...

Beyin İltihabı Belirtileri

Beyin iltihabı belirtileri, halk arasında beyin iltihabı olarak bilinen hastalık tıpta ''ensefalit'' olarak tanımlanmaktadır. Zehir, virüs ve bakterilerin neden olduğu hastalık lenf ve kan yolu ile beyne ulaşır. Ulaştığı yere yerl...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

beyin, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Temmuz - 2018